WhatsApp

Bakır Sülfat 500 gram ( Göztaşı )

0 Yorum Yorum Yap
Stok Durumu
Bakır Sülfat  %25 Cu (BakırOksit) ihtiva ede r.
 
 
Bakır Sülfat (Göztaşı , Göktaş , Göktaşı)

Halk arasında göztaşı-göktaşı-göktaş-göğtaş olarak adlandırılan , yoğunluğu 1,02 g/cm³’, formülü CuSO4 olan mavi renkli ,küçük kristal yapılı bir maddedir. Suda tamamen ve kolay çözünür.Bakırlı bileşikler, sudaki her tür canlı için zehirlidirler. 

Bakır sülfat  (göztaşı)tarımda  bir fungisit olarak kullanılır . Ancak, bazı mantarlar bakır  iyonlarının yüksek seviyelerde uyum yeteneğine sahiptir.  Bakır sülfat ile  kireç  karıştırıldığında b ordo bulamacı adını alır.Ü züm, kavun ve diğer meyveler üzerinde mantarları yok etmek için kullanılır.  
Bitkilerde (Meyve Ağaçlarında) Kullanmak üzere hazırlanan Bordo Bulamacı
%2’lik Bordo Bulamacının  Hazırlanışı (1.000 Litre) İçin Gerekli Madde Ve Malzemeler:
·       Bakır Sülfat: 20 kg 
  sönmüş   kireç  : 20 kg   sönmüş   kireç   (veya 10 kg   sönmemiş kireç ),
·       2 adet plastik kova:50-60 litrelik 
·     Ağaçtan iki adet sopa.Yaklaşık 1 m
a)    20 kg   sönmüş kireç (veya sönmemiş kireç)  bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar temiz su ilavesiyle karıştırılarak ayran kıvamına getirilir.
b)    Benzer şekilde 20 kg Bakır sülfat (göztaşı) ayrı bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar temiz su ilavesiyle karıştırılarak 50 litreye tamamlanır.
c)    İlaçlama tankı (örneğin; 1 tonluk) deposuna bir miktar su (100-200 litre) konur. Bunun üzerine  önce hazırlanan sönmüş kireçli su  tankın süzgecinden geçirilerek boşaltılır. Daha sonra ilaçlama tank deposuna hazırlanan göztaşı çözeltisi yine tank süzgecinden geçirilerek yavaş yavaş boşaltılırken bir yandan da devamlı karıştırılırak açık mavi renkli bir bulamaç meydana gelir.
İlaçlama tankı su ilavesiyle 1.000 litreye tamamlanır. %2 lik 1.000 litre ,bordo bulamacı hazırlanmış olur.
 
Toplam 0 Yorum

0

Ortalama Puan

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapmalısınız