WhatsApp

Etibank Saf Boraks 1 KG

0 Yorum Yorum Yap
Stok Durumu

7·10H2O)

 

%100 saf,  malıdır

KARGO ÜCRETİNİ BİZ ÖDÜYORUZ

 

kargo anlaşmamız  ile

 

BOR İÇERİĞİ :% 11,2

 

                        Bor toprakta borik asit ya da borat anyonu şeklinde bulunur. Bitkilerce bor iyonize olmamış borik asit formunda alınmaktadır. Bitkide hareketi oldukça sınırlıdır. Tetra borate xylem dokusunda transprasyon etkisi ile taşınır.

                     

BİTKİLERDE BOR EKSİKLİĞİ

 

Normal olarak bitkiler 25-100 ppm arasında bor içerirler. 20 ppm bitkilerde borun eksiklik sınırı olarak kabul edilmektedir. Bitkilerde bir çok hastalığın bor noksanlığından meydana geldiği bilinmektedir. Örneğin elmalarda mantarlaşmış çekirdek evi hastalığı bunlardan biridir. Armut ve elmalarda bor noksanlığında çiçekler soğuktan zarar görmüş gibi aniden solar ve siyah bir renk alır. Bu halleri ile dökülmeyip bir süre dalda kalırlar. Don zararı aynı görüntüyü oluşturmakla beraber dondan etkilenmiş çiçekler hemen dökülürler. Şiddetli noksanlıkta yaprak çıkışı gecikir, vegetatif büyüme noktaları ölür. Sürgünler kısa, yapraklar küçük ve bozuk şekilli olurlar. Ancak yapraklarda kloroz görülmez. Elma ve armut meyvelerinde büyük şekil bozuklukları ve içte ve dışta mantarlaşmalar görülür. Meyveler normalden küçüktür ve bazen çatlamalar olur. Bor noksanlığından ileri gelen dış mantarlaşmalar Ca eksikliğinden meydana gelen acı benek ile karıştırılmamalıdır. Acı benek ya dalda meyvenin olgunlaşmasına yakın, ya da daha çok hasat sonrasında depolama sırasında görülür.Şeftali ve kayısı meyvelerinde kahverengi lekeler ve veya mantarımsı doku oluşur. Bazı durumlarda meyvelerde çatlama ve büzülme görülür. Olgunlaşma gayrı muntazam olur.Asmalarda genç yapraklarda damarlar arasında sarı lekeler şeklinde kloroz oluşur. Kloroz yaprak kenarlarından başlayıp, ortaya doğru yayılır. Kloroz çoğu kez şekil bozukluğu ile birliktedir. Sonraları yaprak kenarları kahverengiye döner ve kurur. Yaprak sapları kısa ve kalın olur. Vegetatif gelişme noktaları kalınlaşır ve ölür. Buna bağlı olarak yan sürgün sayısı artar. Ancak bu sürgünler de arızalı olur. Meyve az olur. Salkımlarda üzüm tanelerinin çoğunluğu buruşuk ve çekirdeksizdir. Sadece aralarında birkaç tane normal üzüm bulunur.

BİTKİLERDE BOR FAZLALIĞI

Borun eksikliği gibi fazlalığı da sakıncalıdır. Toprakta 5 ppm’ den fazla bor olması bor fazlalığına işaret eder. Bu sebeple bor gübrelemesi yapılırken dikkat edilmelidir. Bor toksitesinde yaprak uçları sararır. ve nekrozlar oluşur. Belirtiler daha sonra yaprak kenarlarına ve orta damara yayılır. Yapraklar yanık bir görüntü alırlar ve erken dökülürler. Belirtiler yaşlı yapraklarda görülür.      

Bor gübrelemesinde kullanım oranının azlığına karşın yüksek alımı sayesinde oldukça ekonomiktir. Tavsiyelerde kullanılması hem ekonomi sağlar hemde etkili bir bor gübrelemesi yapılmış olur.   

Boraks, su (H2O), oksijen (O), sodyum (Na) ve bor (B) dan meydana gelen doğal bir bileşiktir. Antiseptik, antifungal, antibiyotik özellikli bir doğal dezenfektandır. Küf önleyicidir. 

Doğal ev temizliğinde kullanılabilen bir maddedir. Beyazlatıcı ve suyun kirecini azaltarak yumuşatıcı özelliktedir. 

Sindirim yoluna zarar verdiğinden bu nedenle yutulması halinde kusturulmalıdır, hatta doğal bir mineral olmasına rağmen vücut dengelerini bozmamak adına solunmaması daha doğru olur. 

EVDE Boraks Nerede, Nasıl Kullanılır?

Çamaşır Temizliği: 

Elde çamaşır yıkamada arap sabunu, zeytinyağlı sabun ya da doğal sabun rende edilerek kullanabilirsiniz. Lekeli çamaşırlar için boraks, limon suyu, hidrojen peroksit veya sirke eklediğiniz suya yatırdıktan sonra yıkayın.(Sadece tavsiye amaçlıdır-Alıntıdır)

Çamaşır makinesi için: 

1 ölçü boraks, 1 ölçü çamaşır sodası (karbonat) karışımını deterjan gözünüze koyun ve makinenizi çalıştırın. Bu karışıma dilerseniz 1 ölçü doğal zeytinyağı sabunu rendesi de ekleyebilirsiniz. Renkliler için kullanırken doğal zeytinyağı sabunu rendesini 2 ölçü olarak arttırın boraks ve çamaşır sodası miktarını da yarım ölçü olarak azaltın. (Örnek: 2 çay bardağı doğal sabun rendesi, yarım çay bardağı çamaşır sodası ve boraks, çeyrek çay bardağı karbonat) Alıntıdır, tavsiye amaçlıdır       

Diğer bir seçenek olarak yanmamış yağla üretilen arap sabununu bir avuç kadar makinenizin çamaşır haznesine koyun ve deterjan gözüne yarım çay bardağı boraks ile yarım çay bardağı karbonat veya 1 çay bardağı çamaşır sodası ekleyin.

Boraks ile doğal sıvı çamaşır temizleyici yapmak da mümkün: 

5 litre su (1 litresini kaynamış olacak)

2 su bardağı doğal zeytinyağı sabunu rendesi (1 su bardağı arap sabunu da olabilir)

1 su bardağıboraks

1 su bardağıçamaşır sodası

10 ml. dilediğiniz doğal aromatik yağ (lavanta yağı, portakal yağı) alıntıdır

 

Doğal aromatik yağı, boraks ve çamaşır sodası ile iyice karıştırın daha sonra doğal sabun rendesini ve kaynamış suyu ekleyerek karışım homojen hale gelene kadar iyice karıştırın. Son olarak kalan suyu ekleyin. Bu karışımdan deterjan gözüne her seferinde 1 çay bardağı ekleyerek kullanın.

 

Doğal yağlar ve mineraller yüksek sıcaklıklarda daha etkili olurlar, makinenizi minimum 40 derecede. Beyazları 60 dereceden fazla yıkamanız daha etkili olacaktır. Doğal sabun rendesini kendiniz hazırlayın. Daha yumuşak çamaşırlar için yumuşatıcı gözüne 1 çay bardağı doğal elma sirkesi ekleyin.

 

Bulaşık makinesi için 

1 yemek kaşığı boraks

1 su bardağılimon tuzu( sitrik asit) (toz)

20 damla limon yağı-portakal yağı 

Tüm malzemelerini karıştırın, her yıkamada deterjan gözüne 1 yemek kaşığı ekleyin. 

Kötü kokan dolaplara küçük kavanozlar içinde boraks veya karbonat koyup 2-3 günde bir karıştırabilirsiniz.

Tavsiye amaçlıdır.

-Alıntıdır.

 

Kamyon bazında fiyatlar için bize mail atabilirsiniz

info@tarimalisveris.com 

Bor gübrelemesinde her  gübrelemede olduğu gibi bitki besleme uzmanlarına veya firmamızın teknik birimine danışmanız tavsiye olunur.

Toplam 0 Yorum

0

Ortalama Puan

Yorum yapabilmek için Üye Girişi yapmalısınız